Włoskie makarony, które rządzą na całym świecie

Wysłane przez: Iwona In: Category 1 On: Komentarz : 0 Hit: 640

Pozostając w klimacie włoskim, dzisiejszy artykuł poświęcony będzie nie jak zazwyczaj włoskiej biżuterii, ale królującym na stołach całego świata makaronom. Makaron doczekał się swojego święta bowiem 25 października obchodzony jest Światowy Dzień Makaronu. Święto to zostało ustanowione przez Word Pasta Congress w 1995 r. w Rzymie. To międzynarodowe święto promujące konsumpcję makaronu jako dania zdrowego, niedrogiego i bardzo smacznego. W Rzymie również znajduje się muzeum makaronu - Museo della Pasta, w którym można prześledzić historię produkcji makaronu.

Szacuje się, że w Europie jest około 300 rodzajów makaronu. Makaron występuje w wielu kształtach, kolorach i smakach. Jedzą go praktycznie wszyscy niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia. Najpopularniejszym typem makaronu jest spaghetti. Inne popularne makarony to: penne ( rurki), fusilli (świderki), farfalle (kokardki), tagliatelle ( wstążki), pappardelle (szerokie wstążki), cannelloni ( grube rurki do nadziewania ) czy lasagne ( prostokątne płaty )Dla nikogo nie jest tajemnicą, że Włosi kochają makarony. Nie na darmo mówi się o nich „makaroniarze". Przeciętny Włoch zjada rocznie około 28 kg makaronu przy czym dla porównania Polak rocznie zjada tylko 5 kg tego przysmaku.

Jak powstał makaron? Tego do końca nie wiadomo. Jest wiele historii na ten temat. Każda z nich wydaje się wielce prawdopodobna. Jedna z legend głosi, że makaron powstał przypadkowo na statku przewożącym mąkę. Kiedy woda dostała się na statek zalała mąkę. Po osuszeniu ładowni pozostały kawałki z połączenia mąki i wody. Ugotowano je i karmiono nimi niewolników. Inna legenda głosi, że pewien piekarz obmywając ręce po wyrabianiu chleba powstałe kawałki wrzucał do zupy w celu jej zagęszczenia.

Historia makaronu jest długa i sporna. O to, który kraj jest ojczyzną makaronu spierają się Chiny i Włochy. Z dostępnych informacji wynika, że do Włoch makaron z Chin przywiózł Marco Polo w XIII wieku. Jednak inne źródła wskazują, że makaron był już obecny w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. Spór trwa, ale zostawmy ten problem do rozstrzygnięcia badaczom.

Jedno jest pewne, że rozwój produkcji makaronu nastąpił we Włoszech. Pierwsze manufaktury produkujące makaron powstały w XII wieku w Palermo i zostały założone przez Arabów. Makaron produkowano w Ligurii, Neapolu czy Apulii. Pierwsze makarony wyrabiane były stopami. Musicie przyznać, że brzmi to mało zachęcająco. Do takiego samego wniosku doszedł król Neapolu Ferdynand II, który zwrócił się do inżyniera Cesare Spaddacciniego aby ten ulepszył ten proces. I tak powstała pierwsza maszyna napędzana siłą ludzkich mięśni do wyrobu cista. Makaron zyskał ogromną popularność i w 1574 r. powstała pierwsza Korporacja Makaronowa. W tym okresie wprowadzono mechaniczne mieszadło i prasy. W 1740 roku w Wenecji powstała pierwsza fabryka makaronu co przyczyniło się do wzrostu sprzedaży makaronu. XX wiek przyniósł nowe technologię i udoskonalenia w produkcji makaronu. Dzisiaj makaron jest znany i dostępny na całym świecie.

Trzeba pamiętać, że makaron to jedno, ale dodatki do niego to dopiero temat rzeka. Jest jednak kilka klasycznych makaronów wśród, których każdy ma swojego faworyta. Dla jednych jest to: spaghetti bolognese, dla innych carbonara, a jeszcze inni oddali by wszystko za lasagne.

Prawdę mówiąc zrobiłam się już naprawdę głodna, ale zanim udam się do kuchni, żeby zrobić mój ulubiony makaron penne z pomidorami bazylią i mascarpone przytoczę jeszcze kilka ciekawostek na temat tego specjału :

  • Prawdziwy makaron może być wytwarzany tylko z semoliny otrzymanej w procesie mielenia pszenicy twardej (durum).
  • Kolorowe makarony swoją barwę zawdzięczają naturalnym barwnikom takim jak: szpinak, kurkuma, pomidory czy buraki.
  • Prawidłowo ugotowany makaron czyli all dente to taki, który po przełamaniu ma widoczny biały punkt w przekroju zwany „linią życia"
  • Najdłuższy chiński makaron to metrowej długości nitka, którą podaje się w zupie i nie wolno jej kroić.
  • W 2012 roku w Krakowie została przygotowana największa lasagne na świecie. Ważyła 4800kg i spożyło ją ponad 10 000 ludzi.
  • W Japonii wyprodukowano makaron o długości 3776m.

W dzisiejszych czasach, kiedy z racji istniejących ograniczeń więcej czasu spędzamy w domu wiele osób zaczęło piec chleb może kolejnym krokiem będzie własnoręcznie zrobiony makaron...

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień