Wisiorki ze szkła Murano zjawiskowe jak włoskie miasta

Wysłane przez: Iwona In: Category 1 On: Komentarz : 0 Hit: 1129

Włochy to wyjątkowy kraj. Mówi się, że to muzeum pod gołym niebem. Nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny przesady. Włoskie miasta są naprawdę piękne. Zarówno te duże, które znajdują się na pierwszych stronach w każdym przewodniku, jak i te malutkie, kameralne, do których czasami trafia się przez przypadek zjeżdżając z zaplanowanej wcześniej drogi.

Lubię włoskie klimaty: kuchnię, wino, słońce, ludzi. Wszystko to razem sprawia, że za każdym razem czuję się tam naprawdę dobrze. Jak każdy, kto odkrywa nowy kraj zaczęłam zwiedzanie od dużych miast. Można powiedzieć: obowiązkowych punktów. No bo jak można być we Włoszech i nie zobaczyć: Rzymu, Florencji czy Wenecji. Z czasem jednak doceniłam małe miastecka, w których życie płynie jakby wolniej, a ludzie są w stanie podarować sobie to co dzisiaj jest chyba najcenniejsze – czas.

Z zachwytu i uznania dla piękna włoskich miast zrodził się pomysł nadania naszym wisiorkom ich nazw. Wisiorki w sklepie www.skarbymurano.pl są naprawdę zjawiskowe, tak jak włoskie miasta. Każdy jest inny, jedyny w swoim rodzaju, piękny, oryginalny i niepowtarzalny. Oczywiście można się spierać, czy ładniejszy jest Rzym czy Florencja, ale czy to ma sens? Jasne, że nie. Dla każdego z nas piękny oznacza zupełnie coś innego. O gustach się nie dyskutuje i tak też jest z naszymi wisiorkami.

Na naszym blogu cyklicznie będą pojawiały się artykuły poświęcone włoskim miastom, tym znanym i mniej znanym. Postaramy się odkryć je na nowo, spojrzeć na nie nieco inaczej. Nie chodzi nam o to, żeby powielać informacje, które każdy może znaleźć w Wikipedii. Mamy nadzieję, że spodoba Wam się ten cykl i chętnie będziecie do nas wracać.

A zatem zapraszam w podróż do Wenecji. Niby wszyscy wszystko o niej wiedzą, ale czy na pewno?

O tym, że Wenecja jest wyjątkowa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jej położenie, zabytki, kanały, mosty sprawiają, że jest ona znaczącym ośrodkiem turystycznym we Włoszech jak i na świecie. Wenecja to miasto, któremu na pewno warto poświęcić więcej niż jeden artykuł. Dzisiaj kilka ciekawostek związanych z tym miastem.

Czy wiecie, że:

Wenecja zbudowana jest na 117 bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Dlatego też Wenecja poprzecinana jest kanałami, a główny transport odbywa się wodą.

Najsłynniejsze wyspy Laguny Weneckiej to Murano słynące z wyrobów ze szkła znanych i docenianych na całym świecie. Drugą wyspą jest Burano słynące z wyrobu koronek i charakterystycznych uroczych, kolorowych domków położonych nad malowniczymi kanałami.

W Wenecji znajduje się 417 mostów, a około 70 z nich jest w prywatnych rękach. Wśród nich znajdują się te zabytkowe, okazałe, misternie zdobione, jak i małe, skromne, przypominające raczej kładki. Do najbardziej znanych należą: Most Westchnień czy Rialto.

W Wenecji znajduje się druga najstarsza kawiarnia na świecie - Caffe Florian otwarta w 1720r. Ta niezwykła kawiarnia działa nieprzerwanie od 300 lat. Bywali w niej Lord Byron, Goethe, Dickens, Verdi czy Hemingway. Pijąc kawę w historycznych wnętrzach z widokiem na Plac św. Marka można poczuć się wyjątkowo. Smakosze kawy i łowcy niezapomnianych wrażeń muszą być przygotowani na bardzo wysokie ceny.

W Wenecji urodził się znany podróżnik i kupiec Marco Polo. Wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin przemierzając jedwabny szlak.

W Wenecji od 1932r odbywa się najstarszy festiwal filmowy. Główną nagrodą festiwalu są Złote Lwy. Wielu polskich twórców miało zaszczyt odebrać nagrody na weneckim festiwalu, Do zacnego grona należą między innymi: Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska czy Jan Komasa. Kolejnym powodem do do dumy jest fakt, iż w 1997 roku festiwal prowadziła Grażyna Torbicka.

W Wenecji co roku odbywa się najbardziej znana w Europie zabawa karnawałowa. Każdego roku karnawał w Wenecji przyciąga turystów z całego świata. Jest to czas zabaw, konkursów, pokazów artystycznych. Stałym punktem programu jest spektakularny pokaz sztucznych ogni oraz możliwość obserwowania  płynących  gondolierów oświetlających sobie drogę płonącymi pochodniami. Nie może zabraknąć  tzw. Lotu Anioła czyli zjazdu na linie z dzwonnicy.

Wenecja może poszczycić się pierwszą kobietą, która ukończyła studia. Była to Elena Cornaro Piscopia, nazywana cudownym dzieckiem ze względu na wyjątkowe zdolności do nauki. W latach 1672-1678 studiowała na Uniwersytecie Padewskim gdzie później wykładała matematykę. W 1678 roku otrzymała stopień doktora filozofii. Aż do drugiej połowy XX wieku żadna kobieta nie uzyskała doktoratu na tej uczelni.

Wenecja stała się planem filmowym dla wielu filmów. Do tych najbardziej znanych należą: Casino Royale, Śmierć w Wenecji, Casanova, Włoska Robota czy Turysta.

W Wenecji jest obecnie ponad 400 gondolierów. Gondole po tym mieście pływają od ponad 1000 lat. Gondolierami do 2010 roku byli wyłącznie mężczyźni. Tradycję została złamana przez Giorgie Boscolo – pierwszą kobietę, która zdała egzamin na gondoliera. Wśród gondolierów jest jeden obcokrajowiec Polak – Jakub Rekwirowicz.

W Wenecji został wymyślony Aperol Spritz. Pomarańczowy drink o smaku gorzkich pomarańczy. Powstaje z połączenia Aperola i Prosseco. Ten wyśmienity drink zyskał popularność na całym świecie.

W Wenecji budynki ponumerowane są według dzielnic, a nie ulic. Takie rozwiązanie niejednemu przysporzyło wiele kłopotów w dotarciu do celu.

To tylko kilka subiektywnie wybranych przeze mnie ciekawostek. Każda z nich to dobry temat na osobny artykuł. Mam nadzieję, że razem będziemy poznawać włoskie miasta, bo to prawdziwa kopalnia interesujących informacji, często - jak widać - z polskimi akcentami.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień