Korek do wina – choć mały, stoi za sukcesem idealnego trunku

Wysłane przez: Iwona In: Category 1 On: Komentarz : 0 Hit: 354

Korek i wino to tak oczywisty zestaw, że mało kto zastanawia się nad jego znaczeniem czy historią. Zazwyczaj wszyscy rozpływają się nad smakiem wina, a korek to ta zatyczka, którą trzeba pokonać, aby dostać się do pysznego trunku. A tymczasem korek to taki cichy bohater, bez którego prawdopodobnie nie byłoby dobrego wina a z pewnością byłoby o nie dużo trudniej.

HISTORIA TAK STARA, ŻE SIĘGA AŻ XVII WIEKU

Sam korek znany był już od starożytności, ale to wynalezienie szklanej butelki w XVII w. połączyło na zawsze korek i butelkę. Przelane do butelki wino dla prawidłowego przebiegu procesów należało ułożyć w pozycji leżącej. Korek chronił wino przed wylaniem, wilgocią i niepożądanymi zapachami. Okazało się, że korek z dębu korkowego spełnia się w tej roli idealnie.

DRZEWO KORKOWE – TO, CO DAJE NAM NATURA

Wiadomo, że winiarze stosują korki syntetyczne, naturalne lub zamykają wina w zakręcanych butelkach. My dzisiaj skupimy się na niekwestionowanym królu wśród korków – korku z dębu korkowego. Korki pozyskane z drzewa korkowego są całkowicie naturalne. Dęby korkowe to drzewa wiecznie zielone, żyjące nawet do 200 lat. To jedyne drzewa o gładkiej korze. To z niej pozyskuje się korę do wytwarzania korków do wina. Jest to proces żmudny, wymaga ręcznego okorowania drzew i co najważniejsze: bez jakiejkolwiek szkody dla nich. Okorować drzewo można nie częściej niż co 9 - 12 lat. Największym producentem korka jest Portugalia, a produkcja korków do wina to 55% całego eksportu produktów korkowych.

NIESAMOWITE ZALETY KORKA

Korek jest materiałem pięciokrotnie lżejszym od wody, co czyni go praktycznie niezatapialnym. Odporny na gnicie i szkodliwe działanie wilgoci, nieprzepuszczalny dla gazów i cieczy, jednocześnie pozwała na oddychanie wina. Nie ma smaku ani zapachu, nie wchodzi w interakcje chemiczne. Praktycznie się nie starzeje i nie traci swoich właściwości.

JAKI KOREK DO JAKIEGO WINA?

Wśród korków z dębu korkowego możemy wyróżnić 3 rodzaje korków:

Korek lity – powstaje z jednego kawałka kory i służy jako zatyczka do napojów przeznaczonych do długoletniego leżakowania.

Korek warstwowy - to połączenie kawałków korka litego i granulatu powstałego w wyniku produkcji. Stosuje się go w przypadku win musujących.

Korek aglomerowany – powstaje ze zmielonych resztek poprodukcyjnych. Stosuje się go do win przeznaczonych do szybkiego spożycia.

ELEGANCKIE KORKI DO WINA ZE SZKŁA MURANO

A co w sytuacji, kiedy już jesteśmy o krok dalej? Kiedy wino zostało otwarte, a korek, którym zatkana była butelka leży obok? Wypiliśmy po lampce a co zresztą wina? Albo kiedy stawiamy otwartą butelkę wina na stole i nie wiadomo, skąd jak na zawołanie pojawiają się zupełnie nieproszone muszki, które również mają ochotę na nasz trunek? Z pomocą przychodzi korek do wina ze szkła Murano. Elegancki, ręcznie wykonany z uniwersalną końcówką ze stali nierdzewnej, którym bez żadnego problemu zatkamy otwartą butelkę wina zachowując wszystkie jego walory na dłużej. Poza funkcją dekoracyjną ma oczywiście praktyczne zastosowanie. Korki z naszej oferty powstają w samym sercu wyspy Murano. Ich twórcą jest wyjątkowo zdolny artysta, którego kunszt i wrażliwość odzwierciedlają jego wyroby. Każdy korek jest inny, jedyny w swoim rodzaju. Do wyboru mamy korki z ozdobną końcówką ze szkła matowego lub błyszczącego we wszystkich kolorach, z delikatnymi fantazyjnymi wzorami lub gładkie.

Korek do wina ze szkła Murano doskonale łączy funkcje praktyczną i dekoracyjną. To wyjątkowy, oryginalny gadżet. My to wiemy, wiedzą to nasi klienci przekonaj się i Ty.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień