Aż trudno uwierzyć, że w malutkim koraliku drzemie tak wielka tajemnica….

Kto by przypuszczał, że historia szkła, z którego tworzona jest nasza biżuteria sięga XIII wieku. Wszystko zaczęło się w roku 1291, kiedy władze Republiki Weneckiej w obawie przed pożarami zagrażającymi miastu, zadecydowały o przeniesieniu wszystkich warsztatów szklarskich na Murano. Murano to niewielka wyspa położona na lagunie weneckiej. Skupienie w jednym miejscu pracowni szklarskich spowodowało znaczny rozwój w tej dziedzinie. To szklarze z Murano jako pierwsi uzyskali szkło twarde, błyszczące i przezroczyste. Wyroby wytwarzane na Murano stały się bardzo cenione w całej Europie. Dzięki temu wytwórcy szkła cieszyli się ogromnym szacunkiem. W XV wieku uzyskali prawo do noszenia broni, przywilej, który dotąd przysługiwał wyłącznie szlachcie. Mogli również zawierać małżeństwa z osobami należącymi do weneckiej arystokracji. 

Technika wytwarzania szkła na Murano była pilnie strzeżona. Osoby zajmujące się wyrobem szkła nie mogły opuszczać kraju. Zakaz ten wprowadzono, aby łatwiej było utrzymać zazdrośnie chronioną tajemnicę. Do dzisiaj Murano może poszczycić się wykorzystywaniem technik doskonalonych przez wieki. Szkło wytwarzane na wyspie charakteryzuje bogactwo barw, kształtów i wzorów. 

Ważnym nurtem w produkcji szkła jest millefiori. Technika ta jest wykorzystywana przy produkcji koralików szklanych będących elementem biżuterii. Polega ona na układaniu wzorów z cieniutkich kolorowych laseczek i stapianiu ich w jedną całość. Powstały szklany pręt można dowolnie ciąć, a z otrzymanych elementów powstają różnej wielkości koraliki. 

To niesamowite szkło, które w 70% składa się z piasku, dzięki wprawnym rękom współczesnych szklarzy i wielowiekowym technikom przemienia się w prawdziwe dzieła sztuki. 

W naszym sklepie prezentujemy niewielki, ale za to jakże piękny wycinek z szerokiej gamy wyrobów ze szkła Murano.