Włoskie sery – niezapomniane smaki na talerzu

Wysłane przez: Iwona In: Category 1 On: Komentarz : 0 Hit: 411

Kontynuujemy naszą wędrówkę po włoskiej kuchni. Dzisiejszy przystanek to sery. Włoskie sery zawojowały kuchnie na świecie nie omijając oczywiście naszej. Wiele podróżujemy, smakujemy a Włochy to ulubiony kierunek Polaków. Nie wiem jak Wy, ale ja po powrocie z kolejnej podróży przywożę mnóstwo smaków, które chciałabym odtworzyć we własnej kuchni. Pokochaliśmy pizzę z ciągnącą się mozzarellą. Makarony obficie posypane parmigiano reggiano. Śmietankową burratę rozpływającą się w ustach czy mascarpone w mocno kawowym tiramisu.

Temat włoskich serów jest niezwykle bogaty. Postaram się przedstawić go w pigułce

We Włoszech produkuje się ponad 600 gatunków serów. Sery możemy podzielić według rodzaju mleka ( krowie, owcze, bawole, kozie, mieszane), zawartości tłuszczu, rodzaju skórki i tekstury ( świeże, miękkie, półtwarde i twarde).

Sery najwyższej jakości to sery opatrzone znakiem D.O.P. (Denomizacione di Origine Protteta czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia). Sery opatrzone takim znakiem to produkty lokalne, oryginalne, ściśle związane z danym regionem, wyprodukowane według pierwotnej receptury.

A teraz uczta dla smakoszy, bo przejdziemy do najpopularniejszych włoskich serów.

Parmigiano Reggiano to twardy ser o wyrazistym smaku produkowany wyłącznie z mleka krowiego. Pochodzi z Parmy i Reggio Emilia. Ser ten produkuje się tylko w miesiącach od kwietnia do listopada. Uformowany w krążek w początkowej fazie przez trzy tygodnie moczy się w solance a następnie dojrzewa leżakując przez okres od jednego roku do siedmiu lat. Parmezan doskonale podkręca smak makaronów, risotta czy sałatek. Jako ciekawostkę dodam, że 50g parmezanu zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na wapń.

Mascarpone: delikatny kremowy serek produkowany ze śmietanki z mleka krowiego. Miejsce wytwarzania to: Como, Lodi i Lecco. Ten pyszny ser powstaje w procesie podgrzewania śmietanki do temperatury 85 stopni aż do powstania grudek. Następny etap to leżakowanie przez 24 godziny. W przeciwieństwie do twardych serów mascarpone szybko się psuje. Pozostaje przydatny do spożycia przez około 2 tygodnie. Wszyscy wiedzą, że to niezastąpiony składnik pysznego deseru tiramisu.

Ricotta to delikatny, lekko kwaskowy ser produkowany z serwatki powstałej w procesie produkcji innych serów. Jego kolebką są środkowe i południowe Włoch. Powstaje w procesie podgrzewania. Może być wytwarzana z mleka krowiego, owczego czy koziego. Czy wiecie, że ricotta nie jest serem a nabiałem? Dyskwalifikuje go to, że produkowana jest z serwatki a ta oddziela się od twarogu w produkcji sera.

Gorgonzola to ser podpuszczkowy, pleśniowy o wyrazistym smaku. Produkowany jest z mleka krowiego a jego kolebką jest Lombardia. Formowany w krążki dojrzewa od trzech do czterech miesięcy. Istotne jest to aby w tym okresie do sera dostawał się tlen. To on odpowiada za powstawanie błękitnej pleśni. W przypadku tego sera rozróżniamy: gorgonzolę dolce (słodki) i piccante (ostry). Do wytworzenia jednego 12 kg kręgu sera potrzeba 100 litrów mleka.

Mozzarella to podpuszczkowy ser o charakterystycznej ciągliwości po podgrzaniu. Ser ten pochodzi z regionu Kampania. Wytwarzany jest ze świeżego mleka bawolic względnie z mleka krowiego lub mieszanego. Najpopularniejsza formą tego sera są kulki. Najbardziej cenioną odmianą tego sera jest mozzarella di bufala campana. Chyba nikt nie wyobraża sobie pizzy bez tego sera.

Pecorino: lekko pikantny ser podpuszczkowy wytwarzany z mleka owczego. Jest to jeden z najstarszych serów. Pierwsi wytwarzali go pasterze. Jego nazwa pochodzi od słowa pecora ( owca). We Włoszech zarejestrowanych jest 6 rodzajów pecorino.

Ciaciocavallo Silano twardy ser produkowany z mleka krowiego o intrygującym kształcie. Kulka z główką przypominająca konia. Stąd też pochodzi jego nazwa ponieważ cavallo to po włosku koń. Pochodzi z regionów: Apulia, Kampania i Sycylia. Proces jego dojrzewania trwa trzy miesiące. Można go spotkać w wersji wędzone

Buratta: delikatny serek w formie sakiewki, z której po przekrojeniu wypływa słodka śmietana. Produkuje się go z mleka krowiego czasem bawolego. Jest to flagowy produkt regionu Apulia. Wykorzystywany do pizzy, makaronów, sałatek. Moim zdaniem najsmaczniejszy jest skropiony oliwą ze świeżą bagietką i pomidorami.

Włoskie sery doczekały się świąt w swojej ojczyźnie a my dzięki nim mamy święto na naszych stołach.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień