Sekrety włoskiej kawy

Wysłane przez: Iwona In: Category 1 On: Komentarz : 0 Hit: 461

Kiedy myślimy o Włoszech od razu przychodzi nam na myśl: słońce, pyszne jedzenie, wyborne wino, niezliczona ilość zabytków i wspaniała włoska kawa. Włoska kawa jest jedną z najlepszych na świecie. Paradoksalnie we Włoszech nie uprawia się kawy. Sekretem tego wspaniałego smaku są palarnie, które wydobywają z kawy to, co najlepsze czyli ten niepowtarzalny smak i aromat. Lavazza, Illy czy Pellini to renomowane marki kawy znane na całym świecie. Koniecznie trzeba dodać, że to nie kto inny jak Włosi stoją za wynalazkami, które „wycisnęły” z kawy wszystko to, co najlepsze.

JAK KAWA PRZYWĘDROWAŁA DO WŁOCH

Do Włoch kawę przywieźli kupcy z Imperium Osmańskiego na przełomie XVI i XVII wieku. Na początku czarny napój nie zyskał popularności wśród mieszkańców. Przeszkodą było to, że kawa pochodziła od handlarzy, którzy byli wyznawcami Islamu. Kawa zyskała miano napoju szatana. Doszło do tego, że poproszono ówczesnego papieża Klemensa VIII o oficjalne potępienie picia kawy. Ten jednak przed ogłoszeniem zakazu postanowił jej spróbować. Jak głosi przekaz papież po wypiciu kawy nie tylko jej nie potępił, ale stwierdził iż jest tak pyszna, że szkoda, żeby niewierni posiadali ją na wyłączność. „Pobłogosławiona” kawa momentalnie zyskała ogólną akceptację.

DWA WŁOSKIE NAZWISKA, KTÓRE ZMIENIŁY PODEJŚCIE DO PICIA KAWY

Wiadomo, że potrzeba jest matką wynalazków. Tak też było w przypadku skonstruowania urządzeń, które pozwoliły na nowo spojrzeć na picie kawy. Ogromne zasługi w tym procesie ma Luigi Bezzera z Mediolanu, który w 1901 roku opatentował swój pierwszy ekspres i stał się niekwestionowanym innowatorem w tej dziedzinie. Oczywiście przez lata ekspres ulegał kolejnym udoskonaleniom, aż do dzisiejszej postaci. Za każdym kolejnym ulepszeniem stoją konkretne osoby. Jednak to Luigi Bezzera pozostaje na pierwszym miejscu jako jego twórca. Drugie bardzo ważne nazwisko to Alfonso Bialetti, który w 1933 roku wynalazł kawiarkę. I tak kawa trafiła z kawiarni pod strzechy włoskich domów. Z dostępnych informacji wynika, że tworząc kawiarkę Bialetti inspirował się ówczesną pralką, która podczas prania wypychała wodę. Obserwując pralkę Bialetti postanowił, że jego kawiarka będzie parzyć kawę pod ciśnieniem przepychając wodę przez zmieloną kawę. Cudowny wynalazek zyskał uznanie miłośników kawy. Jej prosta budowa i łatwość obsługi pozwala na przyrządzenie wspaniałej, aromatycznej kawy w domu.

RODZAJE WŁOSKICH KAW

Włosi piją kawę na wiele sposobów, ja jednak dzisiaj skupię się na tych najbardziej popularnych takich jak: espresso, cappuccino, caffe latte, latte macchiato, macchiato , caffe corretto czy crema di caffe. Tak się składa, że nazwy te określają często sposób ich parzenia. Jeżeli przyjrzymy się bliżej znaczeniu tych sów wszystko stanie się jasne.

Espresso – to mocna kawa o intensywnym smaku i aromacie z wysoką zawartością kofeiny. Na bazie tej kawy tworzy się np. caffe latte lub cappuccino. Jeżeli taka moc dla nas to za mało możemy poprosić o doppio czyli podwójne espresso. Espresso znaczy wyciśnięty, wyrazisty - sama nazwa dokładnie określa rodzaj przyrządzonej kawy.

Cappuccino – kawa tworzona na bazie espresso z dodatkiem odpowiednio spienionego mleka. Uznawana przez Włochów jako napój do śniadania. Nazwa kawy pochodzi od koloru habitu zakonników Kapucynów (Cappuccini).

Macchiato – W jej skład wchodzi espresso i plamka z mleka. Macchiato znaczy po włosku zabrudzony, poplamiony a zatem w tym wypadku zabrudzeniem jest odrobina spienionego mleka w kawie.

Caffe Late - inaczej kawa z mlekiem. Podawana w długiej szklance składa się w 1/3 z espresso i 2/3 z gorącego mleka z delikatną pianką na górze. Wizualnie jest to zmieszana kawa z mlekiem z delikatną pianką. Ten rodzaj kawy Włosi piją podobnie jak cappuccino w godzinach rannych.

Late Macchiato - napój tworzą trzy charakterystyczne warstwy. Patrząc od dołu : gorące mleko, kawa i pinka z mleka. Podobnie jak inne kawy z mlekiem we Włoszech jest to napój, który pije się do południa.

Caffe Corretto – jest to espresso z dodatkiem kilku kropli alkoholu np. Grappy. Taka kawa najczęściej podawana jest na imprezach w godzinach popołudniowych.

Crema di caffe – to kawa mrożona, genialna na upalne dni. W jej składa wchodzi espresso, cukier i śmietanka w formie kremu. Dostępna tylko w sezonie letnim.

KAWA ISTOTNY PUNKT WŁOSKIEGO DNIA

Włosi piją kawę przez cały dzień. Rytuały picia kawy we Włoszech są ustalone, a odstępstwa od nich traktowane są jak złamanie obowiązujących reguł. Sama przekonałam się o tym będąc ostatnio na Sycylii, kiedy to chwilkę po godzinie 12.00 poprosiłam o cappuccino. Obsługująca nas kelnerka bardzo uprzejmie odmówiła podania cappuccino w zamian proponując inne rodzaje kawy.

Kawy z zawartością mleka pije się we Włoszech do południa. Taka kawa jest stałym punktem włoskiego śniadania oczywiście w duecie z chrupiącym rogalikiem. Najbardziej popularną kawą we Włoszech jest espresso, które należy wypić w trzech łykach. Włosi espresso często piją na stojąco w swojej ulubionej kawiarence bezpośrednio przy barze lub późną porą po wieczornej kolacji. W piciu kawy przez Włochów jest jakaś magia, celebracja chwili. To moment, w którym zatrzymują się by doładować baterie i lecą dalej. Oczywiście Włosi piją kawę również samodzielnie przyrządzoną w domu. Najczęściej przygotowaną za pomocą kawiarki, która obowiązkowo znajduje się w każdej włoskiej kuchni.

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam włoską kawę. Muszę przyznać, że nigdzie nie smakuje mi tak bardzo jak właśnie tam. Myślę, że oprócz jej wysokiej jakości ogromne znaczenie ma otoczenie: słońce, morze i serdeczni ludzie.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień