Kolczyki - absolutny must have każdej kobiety

Wysłane przez: Edyta In: Category 1 On: Komentarz : 0 Hit: 960

Pokuszę się na stwierdzenie, że kolczyki to obecnie najczęściej i najchętniej noszony element biżuterii. Spośród dziesiątek znanych mi Kobiet i Dziewcząt w różnym wieku, niemalże na palcach jednej ręki mogę policzyć Panie, które nie mają przekłutych uszu i w związku z tym nie korzystają z dobrodziejstwa, jakim są kolczyki. Kolczyki można nosić dosłownie w każdej sytuacji i do każdego ubioru, począwszy od eleganckich, wieczorowych kreacji a skończywszy na stroju kąpielowym. Są noszone najbliżej twarzy, a zatem bez względu na rodzaj i wielkość, to właśnie one najbardziej przyciągają spojrzenia i zdobią. 

Krótka historia kolczyków

Kolokwialnie mówiąc, kolczyki towarzyszą ludziom od samego początku, były obecne we wszystkich kulturach na całym świecie. Kolczykowanie miało na przestrzeni wieków różne cele: służyło do podkreślenia przynależności, pełniło funkcje religijne, zdrowotne, czy wreszcie dekoracyjne. 

Najstarsze ślady kolczyków znaleziono w uszach „człowieka lodu” odnalezionego w austriackich Alpach w 1991 roku – zdaniem archeologów ciało zostało zamrożone około 5500 lat temu. 

Czasy starożytne

W starożytnym Egipcie początkowo kolczyki były biżuterią zarezerwowaną tylko dla faraonów, później jednak mogła je nosić reszta społeczeństwa. Noszono wówczas złote kolczyki ozdobione kamieniami szlachetnymi. Kolczyki znalezione w grobie Kleopatry były ozdobione perłami, które w tamtych czasach były niezwykłą rzadkością i tylko tak potężna osoba jak Kleopatra mogła sobie na nie pozwolić. Najistotniejszy jednak jest powód, dla którego noszono wówczas kolczyki: nie były to względy dekoracyjne czy kwestia mody, noszono je przede wszystkim jako swego rodzaju talizmany. Wierzono bowiem, że przez uszy do ciała mogą dostawać się demony. Przy okazji były one oczywiście dowodem bogactwa i statusu społecznego.

Noszenie kolczyków było bardzo popularne w czasach rzymskich, nosił je sam Juliusz Cezar. W okresie, kiedy Cesarstwo Rzymskie zaczęło chylić się ku upadkowi, nastąpiły 2 duże zmiany dotyczące kolczyków: mężczyźni przestali je nosić i stały się one wyłącznie domeną kobiet oraz przestano nosić kolczyki dla ochrony przed złymi duchami. Od tej pory kolczyki pełniły głównie funkcje dekoracyjne, a ich noszenie było związane z wysokim statusem społecznym, gdyż były wykonywane z drogich kruszców i zdobione kosztowymi kamieniami szlachetnymi.

Ciekawostka z dworu faraonów: faraonowie kochali i szanowali swoje koty. Egipskie posągi często przedstawiają ich koty, które nosiły kolczyki w kształcie obręczy :)

Średniowiecze

W XIII wieku przebijanie uszu zostało zakazane przez kościół katolicki, który stał na stanowisku, że człowiek nie może zmieniać swojego ciała, stworzonego na obraz Boga. W tamtych czasach tylko złodzieje, piraci i przedstawiciele niższej klasy nadal nosili kolczyki. Paniom pozostały pierścienie, naszyjniki i broszki. Zresztą olbrzymie czepce, wielkie kołnierze całkowicie zasłaniały uszy, więc kolczyki i tak nie byłyby widoczne.  

Ciekawostka: kolczyki w Biblii:

O kolczykach wspomina też Biblia. W opowieści o exodusie Aaron nakazuje Izraelitom: "zdejmij złote kolczyki, które mają na sobie twoje żony, synowie i córki, i przynieś mi je". Następnie Aaron przetapia biżuterię i powstaje Złoty Cielec.

Renesans

Triumfalny powrót kolczyków nastąpił w XV wieku, w okresie renesansu, kiedy do mody wróciły krótkie upięcia włosów. Szczególną estyma panie darzyły kolczyki z perłami. I znowu po 15 wiekach kolczyki zaczęli nosić mężczyźni. Jednym z najsłynniejszych miłośników kolczyków był Wiliam Szekspir.

Ciekawostka: dlaczego marynarze i piraci nosili kolczyki?

W czasach wielkich wypraw morskich rozpowszechniła się moda na noszenie kolczyków przez żeglarzy. Powodów było kilka, oto one:

1. Żeglarze nosili najczęściej duże, złote, kosztowne kolczyki. Miały one stanowić zapłatę za godny pochówek w sytuacji, gdyby żeglarz ów utonął lub w inny sposób zakończył swój żywot 

2. Kolczyk w lewym uchu miał dodatkowe znaczenie: był on oznaką  opłynięcie dookoła świata co zarówno wówczas, jak i teraz jest nie lada wyczynem

3. Marynarze wierzyli, że kolczyk w uchu poprawia wzrok oraz ogólnie pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Znacznie później okazało się, że mieli racje, ponieważ w małżowinie usznej znajdują się receptory odpowiadające za widzenie, a ich nakłuwanie rzeczywiście pozytywnie wpływa na widzenie.

4. Marynarze niewątpliwie byli przesądni i zaznajomieni z wierzeniami różnych kultur. W wielu kulturach uszy były portalem, przez który zły duch mógł wtargnąć do wnętrza człowieka, więc kolczyk stanowił coś na kształt talizmanu.

Barok i oświecenie

W czasach baroku nastała moda na bardzo bogate, ozdobne kolczyki żyrandole. Fryzury były pomyślane w ten sposób, aby wyeksponować uszy, a co za tym idzie kolczyki, które były najczęściej ozdabiane kamieniami szlachetnymi. Powracająca w tej chwili moda na tego typu strojne kolczyki czerpie inspiracje bezpośrednio z tamtego okresu. Początek XIX wieku to znów okres mniejszej popularności kolczyków, a to za sprawą dłuższych włosów i fryzur zasłaniających uszy. Wracają one do mody po 1860 roku, za panowania królowej Wiktorii, która była ikoną stylu tamtych czasów. Pod jej wpływem w całej Europie zapanowała moda na długie kolczyki z kamieniami szlachetnymi.   

Wiek XX i czasy współczesne

Na początku XX wieku przebijanie uszu stało się niemodne i zaczęto nosić klipsy. Moda na kolczyki zaczęła wracać dopiero w latach 50-tych. W upowszechnieniu tej mody największy udział miała   ówczesna celebrytka czyli królowa Elżbieta II. Od 1947 roku miała przebite uszy i najczęściej nosiła niewielkie kolczyki wkręty z diamentami. Od lat 60-tych kolczyki stały się koniecznością. Do dzisiaj noszą je wszyscy (wliczając w to mężczyzn) na całym świecie. 

Ciekawostka: co Budda ma wspólnego z kolczykami?

Wszystkie wizerunki Buddy przedstawiają go z długimi, rozciągniętymi płatkami uszu, czy wiecie dlaczego? Budda – późniejszy asceta i mędrzec – urodził się jako syn pary królewskiej i początek życia spędził w bogactwie i luksusie. Na znak statusu społecznego nosił ciężkie kolczyki. Później porzucił wszelkie dobra materialne, w tym oczywiście biżuterię, jednak jego posągi do dzisiaj przypominają, że z niczym nie można przesadzać 

Rodzaje kolczyków

Jak wspomniałam na samym początku tego artykułu, kolczyki były noszone od przysłowiowego początku świata. W różnych okresach przyjmowały odmienne formy, były wykonywane z różnych materiałów i pełniły wiele rozmaitych funkcji. 

Jak przystało na najstarszą ozdobę, kolczyki doczekały się nieskończonej ilości odmian i wzorów, ale nigdy nie były tak popularne i dostępne (także cenowo), jak w naszych czasach.  W naszych czasach na rynku jest ogromna Aktualna oferta kolczyków na rynku jest ogromna i zróżnicowana pod wieloma względami. 

Z jednej strony projektanci biżuterii wznoszą się na wyżyny sztuki oferując coraz bardziej wyrafinowane formy i wykorzystując coraz wspanialsze materiały: złoto, srebro, kamienie szlachetne i diamenty. Jest też produkcja masowa, oferująca równie piękne kolczyki w bardziej przystępnych cenach. No i wreszcie pozostaje cała gama kolczyków autorskich, wyrabianych ręcznie, w pojedynczych egzemplarzach z przeróżnych materiałów: nie tylko metali czy kamieni, ale także sznurków sutaszowych, żywicy czy właśnie ze szkła.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych rodzajów kolczyków:

Kolczyki wkrętki

Subtelne i delikatne, najchętniej noszone przez Panie w każdym wieku. Ich nazwa pochodzi od sposobu zapięcia kolczyka na uchu. Kolczyki te składa się z dwóch części: niewielkiej, ozdobnej części osadzonej na sztyfcie i zatrzasku zwanego motylkiem, który mocuje się na sztyfcie z tyłu ucha zabezpieczając w ten sposób kolczyk przed wypadnięciem i zgubieniem. Chociaż przeważają wśród nich kolczyki proste, to mogą one przybierać bardziej wyrafinowane formy o wymyślnych kształtach i wielkości. Kolczyki wkrętki są bardzo praktyczne i  wygodne w noszeniu. Najczęściej są   wybierane do codziennych, niezobowiązujących stylizacji, a ich niewielkie rozmiary nie przeszkadzają w żadnej aktywności, w tym w uprawianiu sportów

Kolczyki z zapięciem angielskim (bigiel angielski)

Kolczyki z zapięciem angielskim – podobnie, jak wkrętki – posiadają zapięcie na zatrzask zabezpieczający, jednak zasadnicza różnica polega na tym, że są to kolczyki jednoczęściowe: kolczyk przekładamy przez dziurkę w uchu, a z drugiej strony zamykamy go zatrzaskiem, którym jest tylnia część kolczyka. Kolczyki z zapięciem angielskim cieszą się dużą popularnością: są niezwykle łatwe w zakładaniu i jednocześnie zabezpieczone przed wypadnięciem i ewentualnym zgubieniem. 

Kolczyki koła

Nietrudno się domyślić, że nazwa tego typu kolczyków pochodzi od ich kształtu. Jest to jeden z najstarszych wzorów kolczyków, który przez wieki przechodził swoje wzloty i upadki, a obecnie wraca do łask. Uwielbiają je celebrytki, w związku z czym projektanci wymyślają ciągle nowe wzory. Obok tradycyjnych kół w różnych rozmiarach pojawiają się więc elipsy, łączenia dwóch kolorów metalu, podwójne koła, skręcenia czy wysadzanie kamieniami.

Kolczyki huggis

Jest to odmiana kolczyków kół. Są to maleńkie koła o średnicy od 1,5 do 2,5 cm obejmujące płatek ucha. Ich nazwa pochodzi od angielskiego słowa „hug”, które oznacza przytulać, obejmować. Często są zdobione kamieniami szlachetnymi, które sprawiają, że są dyskretnie eleganckie.

Kolczyki wiszące

Kolczyki wiszące są eleganckie i stylowe, zwisają poniżej ucha kołysząc się delikatnie wokół owalu twarzy. Występują w różnych długościach: czasami sięgają aż do ramion, a czasami tylko delikatnie opadają poniżej poziomu ucha. Najczęściej są zapinane na bigiel otwarty lub sztyft. Najlepiej pasują do fryzur z włosami upiętymi do góry i do sukienek z dużym dekoltem, ponieważ wtedy prezentują się w całej swej okazałości. W związku z tym często są wybierane do sukien wieczorowych i jako element biżuterii ślubnej.

Kolczyki przekładane

Jest to odmiana kolczyków wiszących: łańcuszek jest zakończony z jednej strony pręcikiem, który przekłada się przez dziurkę w uchu, a z drugiej strony niewielkim elementem ozdobnym: perłą, kamieniem szlachetnym czy kuleczką wykonana ze szkła czy metalu. Są to bardzo delikatne, subtelne kolczyki, idealne do codziennych stylizacji.

Kolczyki z zapięciem na bigiel otwarty zwany też rybką

Ten rodzaj kolczyków zawdzięcza swoją nazwę typowi zapięcia, które jest zrobione z długiego drucika, zaokrąglonego w miejscu w którym przechodzi przez otwór w uchu i kończącego się daleko w dół po drugiej stronie dziurki. Ten typ zapięcia jest dobrą alternatywą dla kobiet, które nie lubią kolczyków zapinanych na sztyft. Kolczyki bardzo łatwo się zakłada, mają one jednak swoje wady: mogą się wysunąć z ucha i zgubić. 

Kolczyki żyrandole

Jak sama nazwa wskazuje, to niezwykle strojne, duże i przykuwające uwagę kolczyki. Ich początki sięgają czasów baroku i okresu wiktoriańskiego. Kolczyki te składają się z wielu wiszących elementów, które mienią się i odbijają światło. Mogą się różnić kolorem, rozmiarem i stylem, ale zasada jest jedna: im większe, bogatsze, tym lepiej. W ostatnich latach tego typu kolczyki cieszą się dużą popularnością, a modę na nie podsycają celebrytki, które chętnie uzupełniają nimi swoje wieczorowe kreacje, gdyż trudno przejść obok nich obojętnie.

Nowa para kolczyków ze szkła Murano?...

Każda kobieta, która nosi i lubi kolczyki, od czasu do czasu (albo codziennie:)) staje przed dylematem: „które dzisiaj założyć?” lub „które założyć do tego konkretnego ubrania?” lub nawet: „które kupić”? (znam to z autopsji, sama często borykam się z tego typu „problemami”).  Oczywiście każda z nas ma swoje ulubione wzory i kolory, w których najlepiej się czuje i najlepiej wygląda, jednak czasem warto wyjść poza schemat i zrobić eksperyment z takim rodzajem biżuterii, której się jeszcze nie nosiło…

Spójrzcie zatem na nasze kolczyki. Są wykonane ze  szkła Murano i srebra najwyższej próby 925. Szklane elementy są wyrabiane ręcznie. Osadzenie ich w srebrze lub srebrze pozłacanym nadaje im szlachetności i lekkości. Większość naszych kolczyków jest zapinana na wygodny i bezpieczny bigiel angielski. Warto dodać, że do tego typu kolczyków doskonale pasują zawieszki tego samego rodzaju tworząc subtelny i delikatny, bardzo elegancki komplet biżuterii.

Mamy także kolczyki wykonane techniką Millefiori czyli techniką charakterystyczną dla wyspy Murano. Kolczyki tego typu mają zapięcie typu bigiel otwarty. Są wykonane z delikatnego jak mgiełka, półprzezroczystego szkła, co powoduje, że zawieszone na uszach igrają z promieniami słońca. Do nich również można dobrać pasujący wisiorek Murrina. 

Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was do naszego sklepu i życzyć udanych zakupów :)

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień