Historia szkła Murano

Wysłane przez: Iwona In: Category 1 On: Komentarz : 0 Hit: 961

Aż trudno uwierzyć, że w malutkim koraliku drzemie tak wielka tajemnica… 

Kto by przypuszczał, że historia szkła, z którego tworzona jest nasza biżuteria sięga XIII wieku. Wszystko zaczęło się w roku 1291, kiedy władze Republiki Weneckiej w obawie przed pożarami zagrażającymi miastu, zadecydowały o przeniesieniu wszystkich warsztatów szklarskich na Murano. Murano to niewielka wyspa położona na lagunie weneckiej. Skupienie w jednym miejscu pracowni szklarskich spowodowało znaczny rozwój w tej dziedzinie. To szklarze z Murano jako pierwsi uzyskali szkło twarde, błyszczące i przezroczyste. Wyroby wytwarzane na Murano stały się bardzo cenione w całej Europie. Dzięki temu wytwórcy szkła cieszyli się ogromnym szacunkiem. W XV wieku uzyskali prawo do noszenia broni, przywilej, który dotąd przysługiwał wyłącznie szlachcie. Mogli również zawierać małżeństwa z osobami należącymi do weneckiej arystokracji.

Technika wytwarzania szkła na Murano była pilnie strzeżona. Osoby zajmujące się wyrobem szkła nie mogły opuszczać kraju. Zakaz ten wprowadzono, aby łatwiej było utrzymać zazdrośnie chronioną tajemnicę. Do dzisiaj Murano może poszczycić się wykorzystywaniem technik doskonalonych przez wieki. Szkło wytwarzane na wyspie charakteryzuje bogactwo barw, kształtów i wzorów.

Szkło Murano jest przezroczyste, pozbawione zanieczyszczeń, nigdy nie jest malowane. Niesamowite barwy uzyskuje się na etapie produkcji dodając odpowiednią ilość związków metali. I tak przykładowo dodając miedzi i kobaltu uzyskuje się barwę niebieską, domieszka złota sprawia, że otrzymuje się rubinową barwę. Szczegóły i proporcje objęte są tajemnicą.

Ważnym nurtem w produkcji biżuterii jest millefiori. Technika ta jest wykorzystywana przy produkcji koralików szklanych będących elementem biżuterii. Polega ona na układaniu wzorów z cieniutkich kolorowych laseczek i stapianiu ich w jedną całość. Powstały szklany pręt można dowolnie ciąć, a z otrzymanych elementów powstają różnej wielkości koraliki czy misternie wykonane wisiorki Murrina.


To niesamowite szkło, które w 70% składa się z piasku, dzięki wprawnym rękom współczesnych szklarzy i wielowiekowym technikom przemienia się w prawdziwe dzieła sztuki.

My dzisiaj z racji swojej działalności skupiamy się na wykorzystaniu szkła Murano do produkcji szklanej biżuterii, ale cały świat zna: żyrandole, figurki, lampy czy naczynia ze szkła Murano urzekająco piękne i bardzo drogie. To one rozsławiły wyspę i przyciągnęły miliony zauroczonych nimi ludzi. Zazwyczaj są to prawdziwe dzieła sztuki, które budzą podziw i szacunek dla wykonujących je artystów.

W naszym sklepie prezentujemy niewielki, ale za to jakże piękny wycinek z szerokiej gamy wyrobów ze szkła Murano.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień